Jóga

PRANAYAMA

Lekce zaměřená na různé jógové dechové techniky- uddiyana bandha, kriya, kapalabháti, bhastrika, nadi shodhana…  Jedná se o očistné dechové techniky, které pročišťují mimo jiné nos a čelní dutiny. Naučíte se pozorovat  a pracovat se svým dechem, zklidnit mysl, zbavit se stresu. Staří jogíni nás učí, že máme omezený počet nádechů, tak není moudré s nimi mrhat.  Jóga nás učí nadechovat a vydechovat nosem. Hlavním důvodem je množství vzduchu, které je při dýchání nosními dírkami menší a prodlužuje to tedy nádech a výdech. Dalším důvodem je filtrace nečistot ve vzduchu. Jakmile dýcháme ústy, znamená to, že nutíme tělo k většímu výkonu a tím i ke stresu. Při praxi jógy není cílem vystavovat tělo stresu. Do procesu dýchání můžeme vědomě zasahovat a to zapojením dýchacích svalů- bránice, zevní mezižeberní svaly, břišní svaly a zdvihač hlavy. Automatický proces dýchání tedy můžeme ovlivnit vědomou aktivitou. Pokud se nám tedy nedaří změnit své emoční naladění pomocí myšlenek, můžeme přivolat na pomoc své svalstvo. Dechem tedy můžeme ovlivňovat svojí psychiku. Náš dech je indikátorem stavu naší mysli a naše mysl je indikátorem stavu našeho dechu. „Nos je k dýchání, ústa jsou k jídlu“ (sanskrtské přísloví)

  • Obvyklá délka lekce: 45 min

GRAVID JÓGA

Jedná se o soubor cvičení a ásán vhodných po celé období těhotenství. V průběhu cvičení jsou vybírány pouze pozice vhodné pro těhotné, důraz je na správné prodýchání a před závěrečnou relaxací je použita i jedna s jógových dýchacích technik. Jsem žačkou systému gravid jógy Andrey Smékalové-Hájkové.

  • Obvyklá délka lekce: 60 min

JÓGA PRO ŠKOLÁKY

Lekce jógy určená pro děti školou povinné. Hravou formou se naučí protahovat a posilovat tělo, což vede i ke správnému držení těla. Každou lekci se budeme více věnovat jedné konkrétní pozici (zvířátku apod.) kvůli správnému provedení a pochopení dané ásány. Jogínci si také procvičí paměť při náhodném výběru jógových kartiček a následnému předvedení pozice, což je jejich nejoblíbenější část lekce. Na závěr se děti uvolní při relaxaci za zvuku léčivých hudebních nástrojů, které si mohou po ukončení sami vyzkoušet.

  • Obvyklá délka lekce: 60 min

HATHA JÓGA

Je nejznámější druh západní jógy. HA znamená sluneční energie a THA měsíční. Jedná se tedy o vyvážení základní polarity v lidském bytí. Cílem hathajógy je harmonické fungující odolné a pružné fyzické tělo a správné proudění životní energie v něm. Naučí nás také pracovat s dechem a následně také zklidnit naší mysl. Jedná se o spíše protahovací jemnou formu jógy vhodnou i pro úplné začátečníky, která vám zároveň posílí svaly, i ty, o kterých jste do té doby ani nevěděli. Naučíte se dýchat plným jógovým dechem udždžají. Na závěr každé lekce je relaxace při příjemné hudbě, či za zvuku tibetských misek, zvonkohry či sundrumu.

  • Obvyklá délka lekce: 60 min

VINYASA FLOW JÓGA

Jedná se o dynamické cvičení založené na spojení plynulého plného jógového dechu udždžají s pozicemi. VI znamená variace a NYASA s něčím (společně s pravidly jógy).  Kombinuje jógové pozice (ásány) z první (primary series) a druhé (intermediate series) série ashtanga jógy. Na začátku lekce po zklidnění a jemném protažení začíná pozdravy slunci (surya namaskara A + B). Během cvičení člověk zpomalí dech, šetří práci srdce. Jednotlivé ásány jsou prokládány a spojovány krátkými vinyasami (sestavami), které rozproudí energii a zahřejí organismus. Pak opět dochází k zastevení v pozicích a jejich rozvíjení a procítění. Při cvičení vzniká teplo, které napomáhá rozvoji metabolismu a spalování neduh v těle i mysli. Výhodou vinyasa jógy je, že každá lekce může být jiná dle výběru ásán zaměřených na různé části těla. Je určená pro všechny, každou pozici lze provést v několika verzích dle fyzických možností těla a pokročilosti cvičících. Cílem je vytvoření jednoty těla, mysli a duše.  Na závěr nesmí chybět krátká relaxace.

  • Obvyklá délka lekce: 75 min, 90 min

SUP YOGA

STANDING UP PADDLEBOARD YOGA. Paddleboard je nafukovací plovák. Paddleboarding je původem z Hawaje. Jedná se o atraktivní sport, kdy se stojíce na prkně pomocí pádla pohybujete vpřed. Rovnoměrně tak zapojujete celé vaše tělo, nejen ruce, a zlepšujete tak fyzickou kondici.
Jestli chcete navíc tělo dokonale protáhnout a posílit ještě více, nabízí se jóga na prkně. Ve srovnání s jógou „na suchu“ jsou jednotlivé ásány (pozice) na lehce nestabilní ploše prkna těžší, musíte opravdu zapojit bandhy (střed těla), ale cítíte ihned nesprávné provedení dané pozice, takže si postavení těla můžete pocitově sami srovnat. Benefitem této jógy je dokonalé propojení s okolní přírodou a hlavně vodní hladinou, která nabíjí neskutečnou energií…

  • Obvyklá délka lekce: 75 min, 90 min